Aktualności

Luty - Miesiąc Czarnej Historii.

Luty - Miesiąc Czarnej Historii.

by Łukasz Jodłowski -
Number of replies: 0

Biblioteka Kongresu, National Archives and Records Administration, National Endowment for the Humanities, National Gallery of Art, National Park Service, Smithsonian Institution i United States Holocaust Memorial Museum - najważniejsze instytucje w Stanach Zjednoczonych wspólnie składają hołd pokoleniom Afroamerykanów, którzy zmagali się z przeciwnościami losu, aby osiągnąć swój cel - pełne obywatelstwo w społeczeństwie amerykańskim.

2

Black History Month narodził się w Stanach Zjednoczonych, gdzie absolwent Harvardu, Dr Carter G Woodson, postanowił upamiętnić dziedzictwo Afroamerykanów. Jego nadzieje na podniesienie świadomości na temat wkładu Afroamerykanów w cywilizację spełniły się, gdy założona przez niego organizacja, Stowarzyszenie Studiów nad Życiem i Historią Czarnych (Association for the Study of Negro Life and History - ASNLH), uchwaliła i ogłosiła w 1925 r. Tydzień Historii Czarnych (Negro History Week). Wydarzenie to po raz pierwszy obchodzono w lutym 1926 r., miesiącu który obejmował urodziny Abrahama Lincolna i Fredericka Douglassa. Odzew był przytłaczający: powstały kluby zajmujące się historią Czarnych; nauczyciele domagali się materiałów do nauczania swoich uczniów a postępowi biali i filantropi, wystąpili, aby poprzeć ten wysiłek.

Do śmierci Woodsona w 1950 r. Tydzień Historii Czarnych stał się centralną częścią życia Afroamerykanów i poczyniono znaczne postępy w zachęcaniu większej liczby Amerykanów do celebrowania jego obchodów. W połowie stulecia burmistrzowie miast w całym kraju wydali proklamacje z okazji Tygodnia Historii Czarnych. Czarne przebudzenie w latach sześćdziesiątych radykalnie rozszerzyło świadomość Afroamerykanów na temat znaczenia historii Czarnych, a ruch na rzecz praw obywatelskich skupił Amerykanów wszystkich kolorów skóry wokół wkładu Afroamerykanów w amerykańską oraz światową historię i kulturę.

W 1976 r., w dwusetną rocznicę powstania kraju, obchody przedłużono do miesiąca. Prezydent Gerald R. Ford nalegał, aby Amerykanie „wykorzystali okazję do uhonorowania zbyt często pomijanych osiągnięć czarnych Amerykanów w każdej dziedzinie wysiłków w naszej historii”. W tym samym roku, pięćdziesiąt lat po pierwszych obchodach, stowarzyszenie zorganizowało pierwszy Miesiąc Historii Czarnych (Black History Month). W tym czasie cały naród zdał sobie sprawę ze znaczenia historii Czarnych , którzy niejednokrotnie grali pierwszoplanową rolę w dramacie amerykańskiej historii.

1

Zapraszamy na oficjalną stronę Biblioteki Kongresu gdzie można znaleźć wiele niezwykle interesujących materiałów na ten temat.