Aktualności

UWr ma dostęp do Grove Music Online

by Łukasz Jodłowski -

Biblioteka Uniwersytecka z radością informuje, że Uniwersytet Wrocławski uzyskał dostęp do Grove Music Online.

Grove Music Online to wiodąca na świecie internetowa encyklopedia muzyczna, oferująca kompleksowe omówienie szeroko pojętych tematów związanych z muzyką. Często aktualizowana, Grove Music Online jest niezbędnym narzędziem dla wszystkich zainteresowanych badaniem, nauczaniem lub po prostu zdobywaniem wiedzy o muzyce.

Dostęp do Grove Music Online jest możliwy w sieci UWr oraz poprzez serwer PROXY.

Zapraszamy do korzystania z encyklopedii.

https://www.oxfordmusiconline.com/grovemusic

1

Luty - Miesiąc Czarnej Historii.

by Łukasz Jodłowski -

Biblioteka Kongresu, National Archives and Records Administration, National Endowment for the Humanities, National Gallery of Art, National Park Service, Smithsonian Institution i United States Holocaust Memorial Museum - najważniejsze instytucje w Stanach Zjednoczonych wspólnie składają hołd pokoleniom Afroamerykanów, którzy zmagali się z przeciwnościami losu, aby osiągnąć swój cel - pełne obywatelstwo w społeczeństwie amerykańskim.

2

Black History Month narodził się w Stanach Zjednoczonych, gdzie absolwent Harvardu, Dr Carter G Woodson, postanowił upamiętnić dziedzictwo Afroamerykanów. Jego nadzieje na podniesienie świadomości na temat wkładu Afroamerykanów w cywilizację spełniły się, gdy założona przez niego organizacja, Stowarzyszenie Studiów nad Życiem i Historią Czarnych (Association for the Study of Negro Life and History - ASNLH), uchwaliła i ogłosiła w 1925 r. Tydzień Historii Czarnych (Negro History Week). Wydarzenie to po raz pierwszy obchodzono w lutym 1926 r., miesiącu który obejmował urodziny Abrahama Lincolna i Fredericka Douglassa. Odzew był przytłaczający: powstały kluby zajmujące się historią Czarnych; nauczyciele domagali się materiałów do nauczania swoich uczniów a postępowi biali i filantropi, wystąpili, aby poprzeć ten wysiłek.

Do śmierci Woodsona w 1950 r. Tydzień Historii Czarnych stał się centralną częścią życia Afroamerykanów i poczyniono znaczne postępy w zachęcaniu większej liczby Amerykanów do celebrowania jego obchodów. W połowie stulecia burmistrzowie miast w całym kraju wydali proklamacje z okazji Tygodnia Historii Czarnych. Czarne przebudzenie w latach sześćdziesiątych radykalnie rozszerzyło świadomość Afroamerykanów na temat znaczenia historii Czarnych, a ruch na rzecz praw obywatelskich skupił Amerykanów wszystkich kolorów skóry wokół wkładu Afroamerykanów w amerykańską oraz światową historię i kulturę.

W 1976 r., w dwusetną rocznicę powstania kraju, obchody przedłużono do miesiąca. Prezydent Gerald R. Ford nalegał, aby Amerykanie „wykorzystali okazję do uhonorowania zbyt często pomijanych osiągnięć czarnych Amerykanów w każdej dziedzinie wysiłków w naszej historii”. W tym samym roku, pięćdziesiąt lat po pierwszych obchodach, stowarzyszenie zorganizowało pierwszy Miesiąc Historii Czarnych (Black History Month). W tym czasie cały naród zdał sobie sprawę ze znaczenia historii Czarnych , którzy niejednokrotnie grali pierwszoplanową rolę w dramacie amerykańskiej historii.

1

Zapraszamy na oficjalną stronę Biblioteki Kongresu gdzie można znaleźć wiele niezwykle interesujących materiałów na ten temat.


JSTOR (EBA Ebooks)

by Łukasz Jodłowski -

1

Baza oferuje dostęp do ponad 73 000 tytułów opublikowanych przez ponad 100 wydawnictw. Są one udostępniane w modelu Evidence-Based Acquisition (EBA). Umożliwia on, na podstawie analizy statystyki korzystania z książek, zakup tytułów cieszących się największym zainteresowaniem środowiska akademickiego. 

Zbiór książek oferowanych w ramach programu EBA jest co roku powiększany o nowe tytuły.

https://www.jstor.org/


Older topics...

Available courses

(kurs w przygotowaniu)1

W module znajdą Państwo aktualny wykaz szkoleń organizowanych przez wydawców.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą i do uczestnictwa w szkoleniach.


1

Zapraszamy do zapoznania się z przewodnikiem przeznaczonym dla osób zaczynających korzystanie z Web of Science.

1


Celem kuru jest zapoznanie użytkowników Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu z bazą danych Ceeol.

cl

1

Zgromadzone informacje stanowią uzupełnienie materiałów dostępnych w kursie Prawo autorskie dla bibliotekarzy. Odpowiemy na pytania dotyczące dozwolonego użytku oraz dowiemy się co i w jakich ilościach można kserować.


Otwarta Nauka (Open Science) jest rozwinięciem ruchu otwartego dostępu (Open Access Movement), poprzez zastosowanie zasady otwartości na wszystkich etapach pracy i komunikacji naukowo-badawczej.


1

Baza książek elektronicznych ProQuest Ebook Central (były EBL) firmy ProQuest zawiera ponad 400 tys. tytułów unikatowych e-booków, niedostępnych w wersji tradycyjnej w zbiorach bibliotecznych.

Prezentujemy krótką instrukcję utworzenia konta w bazie PEC.

proq

Proszę zalogować się jako GOŚĆ.


Wyszukiwarka naukowa EBSCO Discovery Service (EDS) zapewnia dostęp poprzez jedno okienko wyszukiwawcze do zasobów elektronicznych biblioteki oraz zasobów drukowanych uwzględnionych w katalogu bibliotecznym. 

ebsco1



buwr 3

Jak krok po kroku znajdować publikacje w nowej liście A-Z.
ID4

Autorzy: Magdalena Sołowiej, Łukasz Jodłowski


Zamieszczone materiały wyjaśniają jak wyznaczyć Indeks Hirscha za pomocą następujących narzędzi:

  • Publish or Perish,
  • SCOPUS,
  • Web of Science.

graf 16 c

Autorzy: Dorota Stańczak, Magdalena Sołowiej

Zamieszczone prezentacje wyjaśniają funkcjonowanie narzędzi potrzebnych w pracy naukowej: EndNote oraz RefWORKS.

graf 3 c

graf 4 c

Autorzy: Magdalena Sołowiej, Dorota Stańczak

Kurs prezentuje genezę pism charakterystycznych dla wybranych cywilizacji.

graf 13 c

Kurs SZKOLENIE BIBLIOTECZNE przeznaczony jest dla początkujących użytkowników Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu.

graf 5 c

Kurs prezentuje ogólne zasady sporządzania bibliografii załącznikowej. Użytkownik znajdzie odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące opisów bibliograficznych na wybranych przykładach.


graf 18 c

Lekcja ma na celu przybliżyć profil zbiorów specjalnych. Po zapoznaniu się z zawartością lekcji korzystanie ze zbiorów nie powinno stanowić problemu.


graf 6 c

Kurs ten ma za zadanie wyjaśnić problematykę praw autorskich, i związanej z tym działalności bibliotek. Poznamy podstawowe pojęcia z zakresu prawa autorskiego, dowiemy się czym ono jest, jak powstaje i działa. Wyjaśnimy czym są prawa pokrewne, domena publiczna oraz wolne licencje.


graf 7 c

Kurs przeznaczony dla użytkowników (pracowników i doktorantów) UWr, którzy chcą posiąść umiejetność samodzielnego konfigurowania własnych komputerów domowych, w celu uzyskania z nich dostępu do licencjonowanych zasobów informacyjnych, niedostępnych poza siecią uczelnianą UWr. Kurs zawiera również informacje dotyczące funkcjonowania serwera PROXY.


1

Kurs ma na celu przekazanie oraz utrwalenie wiedzy na temat Open Access. Po zapoznaniu się z treścią kursu, zapraszamy do rozwiązania quizu, który ma na celu sprawdzenie wiedzy dotyczącej Open Access. Zachęcamy również do korzystania ze słownika, który zawiera najważniejsze terminy związane z tematyką Open Access.


graf 8 c